Prosinac - mjesec prevencije i liječenja bolesti

Slika korisnika Sarah Srdar Žiljak
Sarah Srdar Žiljak 1 prosinca, 2020 - 09:49

Prosinac je mjesec u kojem Rotary obilježava svoje aktivnosti na prevenciji i liječenju bolesti. Vjerujemo da je dobra zdravstvena skrb pravo svakog čovjeka. Ipak, 400 milijuna ljudi u svijetu si ju ne može priuštiti ili nemaju pristup niti osnovnoj zdravstvenoj skrbi.

Bolest rezultira bijedom, boli i siromaštvom za milijune ljudi širom svijeta. Zbog toga su nam liječenje i prevencija bolesti toliko važne. Rotarijanci su postavili brojne privremene klinike, centre za darivanje krvi i ustanove za osposobljavanje u siromašnim zajednicama koje se bore s epidemijama i pristupom zdravstvenoj zaštiti. Rotary International gradi infrastrukturu koja omogućava liječnicima, pacijentima i vladama da rade zajedno.

Aktivnosti Rotaryja usmjerene su prema borbi protiv bolesti kao što su malarija, HIV/AIDS, Alzheimerova bolest, multipla skleroza, dijabetes i dječja paraliza. Kroz programe prevencije smo usredotočeni i na zdravstveni odgoj, stomatologiju i pružanje rutinske zaštite sluha i vida.

“I u epidemiji koronavirusa nastojimo pomoći zajednici - bolnicama, njihovom požrtvovnom osoblju i pacijentima. Brojnim donacijama zaštitne opreme i suvremenih uređaja pokušali smo poboljšati zdravstvenu skrb, kao i omogućiti sigurnije uvjete rada zdravstvenim djelatnicima. jer samo ako su zdravi oni mogu pomoći svima ostalima”, izjavio je guverner Distrikta 1913 dr. Hrvoje Kenfelj.

Prevencija i liječenje su teme koje su u ovom trenutku iznimno važne, a ujedno pokrivaju jedno od sedam fokusnih područja Rotary zaklade (TRF), uz promoviranje mira, osiguravanje čiste vode, zdravstvo i higijenu, brigu za majku i dijete, obrazovanje, razvoj lokalnih ekonomija i zaštitu okoliša.

U prosincu se obilježavaju i dva važna datuma vezana uz našu temu: 1. prosinca je Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, a 3. prosinca Međunarodni dan osoba s invaliditetom.