Rotary Youth Exchange

Rotary program razmjene mladih namijenjen je mladima od 15 do 25 godina i postoje kratkotrajna i dugoročna razmjena.

Program razmjene pruža brojne koristi mladima koji u njemu sudjeluju ali i Rotarijancima domacinima i mentorima, te u širem smislu cijeloj zajednici. Kroz razmjenu mladih učenici uče iz prve ruke o svim aspektima života u drugoj zemlji, upoznaju različite kulture, uče novi jezik te upoznaju prijatelje iz cijeloga svijeta s kojima ostaju povezani i dugo nakon završetka razmjene. Kako se njihov pogled na svijet širi oni sazrijevaju i razvijaju dublje razumijevanje samih sebe. Učenici na razmjeni ambasadori su koji predstavljaju svoju zemlju i kulturu.

Rotary razmjena započela je prije više od 75 godina. Danas više od 8000 mladih sudjeluje u razmjeni širom svijeta u oko 80 zemalja.

Postoje dvije vrste razmjene

KRATKOROČNA RAZMJENA

• kandidati od 15 do 25 godina starosti
  • trajanje od nekoliko dana do nekoliko tjedana (najčešće dva tjedna)
  • tematski kampovi (sportski, umjetnički, kulturološki)
  • kampovi se održavaju tijekom ljetnih praznika (lipanj, srpanj, kolovoz) te ne uključuju pohađanje nastave u stranoj zemlji
  • PRIJAVE: kandidati se prijavljuju klubovima na čijem teritoriju stanuju. U svakom Rotary klubu imenovan je član kluba koji je odgovoran za razmjenu učenika (Youth Exchange Officer – voditelj razmjene) s kojim kandidat mora stupiti u kontakt putem e-maila.

DUGOROČNA RAZMJENA

• kandidati od 15 do 17 godina starosti
  • trajanje jednu školsku godinu
  • uključuje stanovanje kod obitelji provjerene od strane lokalnog Rotary kluba i pohađanje nastave u stranoj zemlji
  • Zemlje s kojima trenutno surađujemo: SAD, Kanada, Brazil, Francuska, Njemačka
  • učenici s vrlo dobrim ili odličnim školskim uspjehom, dobrog vladanja, komunikativni
  • obitelj koja šalje učenika ima obavezu primiti stranog učenika na godinu dana
  • TROŠKOVI: povratna avio karta, kotizacija u iznosu od 1100 eur, osiguranje, troškovi izdavanja vize
  • PRIJAVE: kandidati se prijavljuju klubovima na čijem teritoriju stanuju. U svakom Rotary klubu imenovan je član kluba koji je odgovoran za razmjenu učenika (Youth Exchange Officer – voditelj razmjene) s kojim kandidat mora stupiti u kontakt putem e-maila.
  • nakon preliminarne prijave učenik i roditelji biti će pozvani na intervju