ROTARY MIROVNE ŠKOLE

Slika korisnika RotaryHR Administrator
RotaryHR Admini... 15 travnja, 2020 - 19:32

Biti polaznikom Rotary škole za mir (Rotary Peace Fellowship, RPF) posebna je čast. Dvadeset i dvoje ljudi iz sedamnaest zemalja je izabrano između više od 2500 kandidata iz cijeloga svijeta. Nije lako odabrati koji će to polaznici biti. Nakon lokalnih odabira, Rotary International u Chicagu napravi tešku selekciju, a potom je zadnja riječ na upravi RPF-a u Rotary mirovnom centru na Sveučilištu Chulalongkorn u Bangkoku. Odluka mora uzeti u obzir široki obujam djelovanja za mir, spolnu uravnoteženost kao i prisustvo polaznika sa svakog naseljenog kontinenta. U slučaju 28. generacije ove škole radilo se o polaznicima iz Australije, Demokratske Republike Kongo, Ekvadora, Finske, Francuske, Hrvatske, Indije, Kanade, Kenije, Kolumbije, Makedonije, Ruande, Sierra Leone, Sjedinjenih Država, Tajvana, Tajlanda i Turske. Nakon intenzivnih tri mjeseca provedenih na Tajlandu, postali smo bliski prijatelji i suradnici.

Uz mnoštvo lijepih trenutaka koje smo proveli zajedno, s iznimno profesionalnim i ljubaznim osobljem mirovnog centra, članovima lokalnih Rotary klubova i izvanrednim predavačima, u predivnom okruženju suptropske kraljevine, srž našeg boravka na Tajlandu bio je kapacitiranje ljudi koji su osobno i putem svojih organizacija uključene u procese izgradnje mira diljem svijeta. Ovo umrežavanje je potaknuto interaktivnim predavanjima, dijeljenjem iskustava, neformalnim oblicima učenja, terenskim posjetama, kao i produbljivanju znanja oko osnovnih pojmova kojima se bave mirotvorci. Pritom, svaki od nas radi na svom polju djelovanja i nastoji naučeno koristiti u praksi. Primjerice, autor je naučio iznimno puno, produbio već poznato, stekao širok krug poznanstava i mogućnosti, iako se malo tko bavi pomirenjem i mirotvorstvom na temelju religije i uključivanja religijskih organizacija.

Neizmjernu potporu u svemu tome imaju lokalni Rotary klubovi. Dvadeset i osam škola u četrnaest godina djelo su i klubova koji biraju svoje članove za osobnu pomoć polaznicima škole. Od dolaska na zračnu luku i pozive na ručkove i večere, pa sve do medicinske skrbi, ovi Rotarijanci pokazuju gostoljubivost i predanost ovom projektu. Drugi Rotarijanci diljem svijeta su odvojili ne malu svotu novaca da bi se financirali polaznici RPF-a. Zašto oni to rade?

Naravno, ovdje je cijela povijest Rotary zajednice. S iskustvom Prvog svjetskog rata, delegati u škotskom Edinburghu su 1921. godine dodali statutu udruženja cilj pomaganja razvoju mira u međunarodnom prostoru i dobre volje kroz zajedništvo poduzetnika i profesionalaca svih nacija ujedinjenih u idealu služenja. Od tada, Rotary daje sredstva za okupljanje akademskih građana, ekonomista, znanstvenika, političara, novinara kako bi se raspravljalo o gospodarstvu, svjetskom miru i znanstvenom napretku, a prvi takav susret dogodio se 1934. godine u američkom gradu Nashvilleu. Tijekom cijelog Drugog svjetskog rata, Rotary je pozivao na mirovne inicijative, a 1945. godine bio je prisutan pri uspostavljanju Ujedinjenih Naroda. Ideja mirovnih centara u sebi sadrži ideju da bi Rotary potaknuo ljude koji su već uključeni u mirotvorstvo da se dodatno izgrade s akademskim znanjem, metodama i polugama mirotvornog rada.

Plemenite ideje! No, postoje tolike druge organizacije koje čine isto, zar ne? Zašto bi onda Rotary klubovi, na lokalnim razinama, ulagali u mirotvoran rad? Osim čiste filantropije i osjećaja za mir, koji nesumnjivo postoji nominalno među svim ljudima i udruženjima, postoji i čisti interes. Pogledamo li područje Jugoistočne Europe, vidjeti ćemo da se ovdje održava tzv. negativni mir. On podrazumijeva odsustvo nasilnog sukoba ili straha od njega. Umjesto toga, potrebno je izgraditi tzv. pozitivan mir a on počiva na osam glavnih načela: dobro djelovanje vlade; jednaka distribucija resursa; slobodni protok informacija; dobri odnosi sa susjedima; visoka razina ljudskog kapitala; prihvaćanje prava drugih; niska razina korupcije; zdravo poslovno okruženje. U takvom okruženju, poduzetništvo cvate. Tako se primjećuje da je ulaganje u mir, čak i u najmanje mirovne projekte na lokalnim razinama, zapravo srednjeročno i dugoročno ulaganje u svoje poslovanje. Time mir postaje vrlo osobna kategorija.

Tromjesečni RPF u Bangkoku je sada, vjerojatno, pri kraju. Zamijeniti će ga cjelogodišnji kurs, s 11 tjedana provedenih u Tajlandu. Ono što ohrabruje jest otvaranje regionalnih/kontinentalnih Rotary mirovnih centara. Prvi se otvorio u Kampali, u Ugandi, na prestižnom sveučilištu Makerere. Zemljopisni položaj nije slučajan. Stanje ni rata ni mira u DR Kongu, Srednjoafričkoj republici, Keniji, Ruandi pokazuje koliko je značajno imati takav centar ondje. Novi centri se planiraju za Južnu Ameriku i Bliski istok. Možda je sada vrijeme da se takav centar planira i u Jugoistočnoj Europi, gdje zaleđeni sukob sve više tinja? Obrazovanje pomaže, inicijative čine promjene!

Više o univerzitetu na sljedećem linku: https://www.rotarychula.org/

Vedran Obućina

Oznake: