RC Zagreb Gradec: predavanje guvernera HNB-a dr. sc. Borisa Vujčića "Kako je spriječen slom domaćeg financijskog tržišta na proljeće 2020?"

četvrtak, 15 travnja, 2021 - 19:30 do 22:00
Hotel Westin

Jedan od najprominentnih centralnih bankara danas, dobitnih brojnih međunarodnih nagrada za stručna postignuća, uključujući nagrade The Banker za najboljeg guvernera središnje banke u Europi i svijetu za 2018. godine te ovogodišnji govornik uvodničar godišnje proljetne skupštine Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, približit će nam malo poznate detalje nastanka zabrinjavajućih okolnosti i rizika za domaće financijsko tržište u proljeće 2020. godine kao i mjere koje su poduzete radi otklanjanja tih rizika i očuvanja financijske stabilnosti.

Boris Vujčić rođen je 1964. u Zagrebu, diplomirao je 1988. na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, gdje je i doktorirao 1996. Radio je kao asistent na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, kao Fulbrightov stipendist pohađao je doktorski studij na Michigan State University, radio je u Europskoj komisiji u Bruxellesu, a krajem 1996. prešao je u Hrvatsku narodnu banku prvo na mjesto direktora Direkcije za istraživanja, a od 2000. godine obnašao je dužnost zamjenika guvernera HNB-a, da bi u srpnju 2012. bio imenovan za guvernera HNB-a koju dužnosti obavlja i danas u drugom mandatu. Od 2005. godine do primitka RH u članstvo EU bio je i zamjenik glavnog pregovarača RH u pregovorima s EU-om.

Pored toga, Boris Vujčić je izvanredni profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu te na  Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a kao gost istraživač ili predavač gostovao je na brojnim svjetskim sveučilištima. Obnašao je i dužnosti u međunarodnim stručnim tijelima i to kao član Upravnog vijeća Global Development Network-a, kao član savjetodavnog vijeća Center for Financial Innovation and Financial Stability, a trenutno je član Upravljačkog odbora ESRB-a (European Systemic Risk Board) te je predsjedatelj Upravnog odbora Druge bečke inicijative (Vienna 2.0 Initiative). I, naravno, Boris Vujčić je počasni član Rotary kluba Zagreb Gradec.

Predavanje će se održati u sklopu redovitog termina klupskog sastanka RC Zagreb Gradec, u četvrtak 15. travnja 2021. u 19.30. Pristupni podaci za Zoom sastanak su: https://us02web.zoom.us/j/88698787030?pwd=QzZGeHdsbFNINk9YT1lxOUFZVzEzQT09; Meeting ID: 886 9878 7030; Passcode: 589407