Predavanje: Kontroverze u zbrinjavanju COVID bolesnika, prof. emeritus dr. sc. Bruno Baršić, KB Dubrava

četvrtak, 2 prosinca, 2021 - 19:15 do 21:30
Kršnjavoga 1, hotel Westin
On line, putem Zoom poveznice

Rotary klub Zagreb Gradec organizira predavanje u četvrtak 2. prosinca 2021. u 19:30 sati u hotelu Westin na temu: "Kontroverze u zbrinjavanju COVID bolesnika". Predavanje će održati prof. emeritus dr. sc. Bruno Baršić, voditelj Covid kriznog stožera KB Dubrava. U diskusiji nakon predavanja sudjelovat će i na pitanja odgovarati i prof. dr. sc. Ivica Lukšić, ravnatelj KB Dubrava.

Predavanje će biti organizirano hibridno.

Oni koji žele slušati predavanje uživo, zbog ograničenog broja mjesta, molimo da se najave našoj tajnici na e-mail: krsnik.s@gmail.com

Oni koji žele slušati predavanje on line, mogu se priključiti putem Zooma na poveznici:

Passcode: 589407

Kontroverze u zbrinjavanju COVID bolesnika / Controversies in the tretament of COVID-19 patients

Since we started to treat first COVID-19 patients and find out the gloomy perspectives of positive outcome, there was a desperate desire to improve survival by introducing new, „logical“ treatment options beside oxygenation, following the rapid elucidation of the pathogenesis of the disease. An  intriguing option appeared that beside targeting SARS-CoV-2, modulation of devastating inflammatory response and supression of extensive coagulation might increase survival rates. Severe COVID-19 is usually bilateral pneumonia with characteristics of ARDS, multiorgan dysfunction and disseminated intravascular coagulation. These are characteristics of sepsis. The same pattern of thinking developed as over thirty years ago. The idea was that survival might be increased with early pathogen oriented therapy (remdesivir), neutralization of viral S antigen with monoclonal antibodies (bamlanivimab, etesevimab, casirivimab/imdevimab), supression of  inflamation with steroids (dexamethasone), supression of the production and neutralisation of activity of proinlflammatory  cytokines (IL-6 (toculizumab, sarilumab), IL-1 (anakinra), janus kinase (baricitinib, tofacitinib). Heparin and 5NOK inhibitors were used to supress and threat thrombosis. Unfortunately, in nineties we needed more than ten years to admit that only targeted antibacterial therapy, fluids, sympatomymetics, and in a selected group of patients hydrocortisone are of clinical importnace, while other antiinflamamtory therapeutic approaches were only the futile  attemps. In Covid-19 pandemic that became clear after only one year due to the huge number of patients.

Our capabilities to supress viral replication by antiviral drugs (remdesivir) are still poor performing. Dexamethasone (6 mg daily) improve outcome in patients who need oxygen. Prophylactic heparin doses are as effective as therapeutic, and 5NOK inhibitors might be useful in very selected group of patients with proven extensive thromboses. Other therapeutic approaches are of little clinical significance. Intensive oxygen supplementation is needed. High-flow oxygenation became a standard therapy, but the outcome of mechanically ventilated patients is extremly poor, particularly in elderly. Early ECMO therapy is very useful but limited with low number of experienced and well equiped centers. Since pandemics continue these facts should be considered to prevent doing harm instead of helping severly ill patients.

Životopis - Prof. emeritus dr. sc. Bruno Baršić

Prof. Bruno Baršić, rodio se 17.veljače 1954.godine u Zagrebu. Završio je V. gimnaziju u Zagrebu i srednju glazbenu školu “Pavao Markovac”, predmet truba. Medicinski fakultet u Zagrebu upisuje 1972. godine, a diplomira 1977. Tijekom studija nagrađen je nagradom rektora za znanstveni rad 1974., 1975. i 1976. godine. Od 1977. radi u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” kao stažist, potom specijalizant i specijalist. Pročelnik je Zavoda za intenzivnu medicinu. Od 1987.godine radi na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Titulu magistra znanosti stekao je 1989.godine. Doktorat znanosti obranjen je 1995. godine. Pročelnik je Katedre za infektologiju od 2003. godine. Član je Povjerenstva za nastavu i Povjerenstva za međunarodnu suradnju. Specijalistički ispit iz infektologije položio je 1983. godine. Završio je postdiplomski studij iz kliničke farmakologije. U dva navrata boravio je na usavršavanju u SAD (Mary Hitchcock Medical Center, Lebanon, NH). Objavio je do sada više od 100 stručnih i znanstvenih radova u zemlji i inozemstvu, poglavlja u knjigama te nastavnih tekstova. Sudjeluje kao predavač u nizu postdiplomskih studija. Dosadašnja znanstvena zvanja: docent u Katedri za infektologiju, od 1996. godine. Izvanredni profesor od 2000. godine. Redoviti profesor od 2007. godine. Od 2012. redoviti profesor u trajnom zvanju. Od ožujka 2021. ima zvanje profesora emeritusa. 2009. godine dobio je državnu nagradu za znanost Od 2020. voditelj je Kriznog stožera KB Dubrava u vezi pandemije COVID-19. Bio je predsjednik Hrvatskog društva za kempoterapiju, Hrvatskog društva za infektivne bolesti. Član je ESCMID i ESICM. Bio je predsjedatelj 3rd  Southeast Conference on Chemotherapy and Infection, Dubrovnik 2012 i 12th  Interational Symposium of Intravascual infections and Endocarditis. Dubrovnik 2013. Održava redovito pozvana predavanja na ISCVID, ECCMID. Sudjeluje na međunarodnim projektima: ICE, CRYCO, EPICII, ICON. Član je radne skupine AHA za izradu smjernica za dijagnostiku i liječenje infektivnog endokarditisa i radne skupine za reviziju DUKE kriterija za dijagnozu infektivnog endokarditisa. U slobodno vrijeme bavi se sviranjem, skladanjem i aranžiranjem za jazz orkestar i manje sastave. Nastupa u jazz klubovima kao trubač i vođa sastava.