Jesu li upisne politike u visokom obrazovanju prilagođene stvarnim potrebama tržišta rada?

ponedjeljak, 21 veljače, 2022 - 20:00 do 21:00
Rijeka

Upisne kvote na visokim učilištima u RH trebale bi biti u skladu s preporukama za obrazovnu upisnu politiku Hrvatskog zavoda za zapošljavanje koji svake godine identificira tzv. tražena zanimanja na županijskoj i nacionalnoj razini. Tražene kvalifikacije se redovito odnose na studije u STEM području dok je u mnogim županijama prevelik broj mladih s kvalifikacijama u polju ekonomije i prava u odnosu na potrebe. I pored toga, i dalje je najveći broj studenata na hrvatskim visokim učilištima redovito u tim poljima. U izlaganju se propituje stvarna spremnost hrvatskih sveučilišta, veleučilišta i visokih škola na radikalni zaokret u tom smislu. S druge strane se nameće pitanje velikog odljeva mozgova upravo onih koji su završili studije u STEM području. Kojim mjerama zadržati mlade kvalificirane stručnjake i prevenirati njihov odlazak u inozemstvo, kako bi njihovo obrazovanje bilo investicija, a ne trošak za društvo.

Stručni uvid i promišljanje o ovoj važnoj problematici podijelit će s nama pr. Dražan Kozak, redoviti profesor i pomoćnik rektora Sveučilišta u Slavonskom Brodu, s posebnim interesom u području strategije i budućnosti visokog obrazovanja. Obnašao je dužnosti prodekana i dekana Strojarskog fakulteta te prorektora Sveučilišta u Osijeku. Kao stručnjak u području sustava osiguravanja kvalitete, bio je član Akreditacijskog savjeta Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Član je Rotary kluba Slavonski Brod od 2008. godine i bio je asistent guvernera u tri mandata.

Pridružite nam se na ovom iznimno zanimljivom predavanju na sastanku kluba u hotelu Bonavia u Rijeci ili putem linka: