Javno predavanje: izv. prof. dr. sc. Michal Brandl- Židovi u Hrvatskoj: između asimilacije i vlastitih identiteta

Klub: 
Split

Organizator:

Tip događaja:

Datum događaja: 
četvrtak, 20 ožujka, 2025 - 18:00
Adresa: 
Hotel Park, Hatzeov Perivoj 3
Split
Hrvatska

Tragovi židovske prisutnosti u Hrvatskoj zabilježeni su još u antičkome razdoblju. Židove nalazimo i u srednjovjekovnim izvorima, no trajno naseljavanje Židova na području današnje Hrvatske potječe iz 16. stoljeća (Dalmacija) odnosno od sredine 18. stoljeća (sjeverna Hrvatska). Židovi koji naseljavaju Hrvatsku dolaze iz različitih židovskih zajednica donoseći svoje kulturne i religijske pripadnosti. Najviše Židova u Hrvatskoj živi početkom 20. stoljeća, u razdoblju kasne Austro-Ugarske Monarhije. Od kraja 19. stoljeća do Drugoga svjetskog rata Židovi imaju važnu ulogu u hrvatskom gospodarstvu, naročito graditeljstvu, i kulturi. Nakon Holokausta i iseljavanja u Izrael, Židovi čine malu zajednicu koja je brojčano malena, ali i dalje vidljiva u širem društvu. O tome tko su Židovi, odakle dolaze, koji je bio njihov doprinos hrvatskom društvu i kako izgleda židovska zajednica danas možete doznati u predavanju Židovi u Hrvatskoj: između asimilacije i višestrukih identiteta, koje će održati izv. prof. dr. sc. Michal Brandl s Katedre za židovske studije i istraživanja Holokausta Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

 

--

Michal Brandl izvanredni je profesor na Katedri za židovske studije i istraživanja Holokausta Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirala je povijest i arheologiju s temom “Sefardska dijaspora na Mediteranu u 16. stoljeću”. Doktorirala je 2015. na temu “Židovi u Hrvatskoj od 1944./5. do 1952.” sve na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Njezini znanstveni interesi uključuju opće trendovi u modernoj i suvremenoj židovskoj povijesti u Europi, židovsku povijest u Hrvatskoj u 20. stoljeću te židovsku povijest između dviju jadranskih obala kroz pomorske dokumente u talijanskim arhivima kao i materijalnu i nematerijalnu židovsku baštinu u Hrvatskoj.

Bila je jedan od glavnih autora programa judaistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje predaje različite kolegije iz židovske povijesti.

Dobitnica je 2017. Fred & Ellen Lewis JDC Archives Fellowship za istraživanje uloge JDC-a u ponovnom uspostavljanju židovskih vjerskih zajednica u Hrvatskoj (Jugoslaviji) nakon Holokausta. Vanjski je istraživački savjetnik Svjetske židovske organizacije za restituciju (WJRO) na Projektu povrata židovske imovine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Članica je Akademske radne skupine u hrvatskom izaslanstvu pri IHRA-i. Nacionalna je koordinatorica za Europsku infrastrukturu za istraživanje holokausta (EHRI) Nacionalni ured za Hrvatsku (EHRI-HR).

Objavila je dvije znanstvene monografije, Oduzimanje židovske imovine u Hrvatskoj: Zagreb kao studija slučaja / Appropriation of Jewish property in Croatia: Zagreb as a case study (Zagreb: Leykam international, 2022) za koju je nagrađena Godišnjom državnom nagradom za znanost u humanističkim znanostima za 2022. i Židovi u Hrvatskoj nakon Holokausta (Zagreb: Leykam international, 2023), koja se bavi židovskom poviješću u neposrednom poraću.