Na početku lukobrana (Molo Longo) postavljena “Riječka Rotary špina”

Slika korisnika RotaryHR Administrator
RotaryHR Admini... 1 srpnja, 2022 - 10:29
Klub:
Rijeka

Projekt „Riječka Rotary Špina“, zahvaljujući Rotary clubu Rijeka u suradnji s Gradom Rijekom i Lučkom upravom Rijeka, danas, 28. lipnja uspješno je proveden kraju te prezentiran.

Na prepoznatljivoj riječkoj šetnici, na početku lukobrana, postavljena je „Riječka Rotary špina“ kako bi svim građankama i građanima Rijeke i njihovim gostima bilo dostupno besplatno korištenje kvalitetne riječke vode po kojoj je naš grad poznat. Ujedno, Rijeka je ovim projektom dobila i prepoznatljivo obilježje i novi meeting point na kojem se svi gosti i građani mogu i osvježiti.

Autor i koordinator projekta „Riječka Rotary Špina“ je Gordan Resan, dok je glavni izvoditelj projekta tvrtka Alpron. Oblikovno tijelo i podest špine inspirirani su riječkom industrijskom tradicijom koja je interpretirana zupčanicima u podestu te tradicijom brodograditeljstva i obrtničkih vještina starih majstora u obradi metala. S obzirom na to da je Rotary club Rijeka pokretač i donator projekta „Riječka Rotary Špina“ na samom djelu korišteni su i motivi iz logotipa ove međunarodne organizacije.

Na svečanom otvorenju prisustvovali su gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović, zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke Goran Palčevski, pomoćnik ravnatelja za komercijalno-operativne poslove Lučke uprave Rijeka Ivan Jakšić, vlasnik i direktor tvrtke Alpron Krešo Stefančić, predsjednik Rotary cluba Rijeka Dominik Simčić te član Rotary cluba Rijeka, autor i koordinator projekta Gordan Resan.

U ime Grada Rijeke okupljenima se obratio gradonačelnik Marko Filipović uručujući bocu i riječku čašu u znak zahvale Rotary clubu Rijeka: „Riječka Rotary špina poklon je svim građankama i građanima Rijeke, koji se kreću i koriste jednu od najdužih šetnica – Molo Longo. Slijedi nam dugo i toplo ljeto, stoga će ova špina uvelike olakšati boravak na riječkom lukobranu. Kada spomenemo Rijeku, sinonim za nju jest „Grad koji teče“. Voda obilježava naš identitet i ona se nalazi na riječkom grbu Indeficienter, što znači nepresušan. Vrč iz kojeg teče voda, čuva orao. Ovo je pedeseta javna špina u gradu Rijeci, a oni koji će popiti vodu iz nje sigurno će se vratiti ponovo u naš grad i na ovu lokaciju. Nadam se da će Riječka Rotary špina doprinijeti tome da riječka voda postane još veći brend našeg grada.“
„Globalna Rotary zajednica trenutno broji više od milijun i pol ljudi koji su posvećeni djelovanju u korist lokalnoj zajednici, poštujući visoka moralna i profesionalna načela. Istovremeno, imamo i nekoliko globalnih pravaca djelovanja, a jedan od najvažnijih jeste osiguravanje kvalitetne pitke vode za svakog čovjeka. Upravo na ovom projektu objedinili smo naš cilj sa simbolikom riječke industrijske baštine koja se ogleda u odabiru materijala i izgledu ove naše špine, a dodatna nit koja povezuje oba elementa je svakako riječka voda koja spada među vode vrhunske kvalitete i za koju volimo reći da onaj tko je jednom okusi, uvijek se vraća u naš grad.”

“Zahvaljujem se u ime našega kluba Lučkoj upravi Rijeka koja je odmah prepoznala značaj i simboliku ovog projekta te nam vrlo susretljivo omogućila postavljanje špine upravo na ovoj lokaciji, gdje će svi korisnici putničkog terminala moći kušati riječku vodu. Zahvaljujem se i Gradu Rijeci koji je također vrlo brzo reagirao i pomogao nam s izvođenjem građevinskih pripremnih radova. Ujedno, zahvaljujem se i izvođaču, poduzeću Alpron čiji su stručnjaci vrlo motivirano sudjelovali u ovom projektu te Gordanu Resanu koji je uložio veliki i nesebičan trud da Riječka Rotary špina bude predana na korištenje prije vrhunca turističke sezone kako bi time dobila svoj puni smisao. Veliku zahvalnost osjećam i prema svim bivšim i sadašnjim članovima našeg kluba, a prije svega prema našem bivšem predsjedniku kojega smo svi dobro poznavali, pokojnom Vidoju Vujiću, koji je i bio inicijator projekta unatrag nekoliko godina. Hvala vam svima i uživajmo u riječkoj vodi“, istaknuo je Dominik Simčić, predsjednik Rotary cluba Rijeka.
„Voda je materijal koji okuplja ljude. Kao i mi danas ovdje, ljudi se okupljaju oko vode. Cilj Riječke Rotary špine bio je aktivirati ovu lokaciju u Rijeci i stvoriti novi meeting point. Ideja je da osoba kroči na podest, izdigne se iz okoliša te da se u trenutku prije uživanja u vodi pronađe u svojevrsnom vodenom stanju. Šest špina poslužit će kao mjesto susreta i novih poznanstava u trenutku gašenja žeđi”, istaknuo je Gordan Resan, član Rotary cluba Rijeka, autor i koordinator projekta.

Vlasnik i direktor tvrtke Alpron Krešo Stefančić naglasio je kako su se vrlo rado odazvali pozivu na ovaj izazovan i zanimljiv projekt, dok je pomoćnik ravnatelja za komercijalno-operativne poslove Lučke uprave Rijeka Ivan Jakšić kazao kako se nada će ovakvi projekti biti češći na riječkom području.

Nakon obraćanja, predstavnici Grada Rijeke te sudionici na projektu nazdravili su kvalitetnom riječkom vodom iz „Riječke Rotary špine“.
Na koncu svečanog predstavljanja, član Rotary cluba Rijeka, autor i koordinator projekta „Riječke Rotary špine“ Gordan Resan nagrađen je priznanjem Paul Harris Fellowship, koje se dodjeljuje isključivo najzaslužnijim članovima Rotary zajednice i koje predstavlja jedno od najviših priznanja kod rotarijanaca.

(Članak prenesen iz https://www.fiuman.hr/)