Zlatno rotarijansko druženje

Slika korisnika RotaryHR Administrator
RotaryHR Admini... 16 listopada, 2017 - 09:00

Priroda ima svoje putove i uslijed toga svake godine stvori i novu scenografiju za Rotary druženja na otvorenom, kao što je ono Rotary kluba Prelog pod nazivom „Rotary regata s ispiranjem zlata.“

Rotary regata s ispiranjem zlata

Drava je jedna od posljednjih očuvanih europskih rijeka, još uvijek slobodno teče, živa je, mijenja korito i stalno stvara nove sprudove od kojih nastaje cijeli niz drugih staništa. Samo je čovjek odredio da sve mora biti po njemu, da je sve statično i fiksno, no priroda ima svoje putove i uslijed toga svake godine stvori i novu scenografiju za Rotary druženja na otvorenom, kao što je ono Rotary kluba Prelog pod nazivom „Rotary regata s ispiranjem zlata.“

Ova specifična rotarijanska akcija ima tradiciju staru koliko postoji i rotarijanstvo u Prelogu. Odmah nakon osnutka kluba, svoju centralnu godišnju akciju članovi kluba odlučili su osmisliti tako da bude specifično međimurska, da sudionici akcije upoznaju ljepotu rijeke Drave, njenu floru i faunu, te tako da akcija bude drugačija od onog što su već ostali klubovi u regiji razvili kao svoje projekte. Na takvim temeljima, ova „zlatna“ akcija postala je prepoznatljivi simbol Rotary kluba Prelog i svake godine okupi veliki broj prijatelja iz drugih klubova i ostalih gostiju. Ove je godine, u subotu 09. rujna, uspješno održana po deveti put i ponovno osigurala svim sudionicima cjelodnevni opušten i ugodan boravak u prirodi, bogat različitim sadržajima.

Nakon bogatog doručka na čvrstom tlu, avanturistički raspoložena grupa zaplovila je Dravom u riječnim čamcima prema prvom cilju. Iz jednog od čamaca pratila ih je glazba kako bi podržala dobro raspoloženje rotarijanskog društva. Takva raspjevana atmosfera je, doduše, natjerala u siguran zaklon čaplje, dabrove i ostale stanovnike dravskih šumaraka pa se njih gotovo nije ni uspjelo uhvatiti objektivima fotoaparata. Pod okriljem prekrasnog, sunčanog vremena i uz pjesmu, smijeh i usputno fotografiranje neodoljivih dravskih krajolika, plovilo se i pristalo na nekoliko dravskih otoka.

Na nekima samo radi okrijepe, a na nekima radi potrage za zlatom prosipanjem dravskog pijeska i šljunka, u čast ovog poznatog međimurskog zanata iz starih vremena. Bilo je tu i drugih sportskih nadmetanja starog kova, kao što je povlačenje užeta ili bacanje potkova koje su, prigodno, također bile  zlatne. Nagrada najuspješnijima također je nosila obilježje osnovne boje akcije pa je pobjednicima uručena rijetka edicija Sibon pjenušca s listićima zlata.  Nakon izuzetno aktivnog dana, krajnje je odredište bila marina u Prelogu gdje je cjelodnevni trud nagrađen zajedničkom večerom i zapečaćen pjesmom i plesom do noćnih sati.

Uz jačanje prijateljstva i ugodno druženje u prirodi ostvaren je i osnovni cilj ove zlatne akcije, a to je prikupljanje sredstava koja će se proslijediti Međimurskoj udruzi za ranu intervenciju u djetinjstvu – MURID, koja pruža podršku djeci rane dobi i njihovim roditeljima kroz prevenciju, savjetovanje, dijagnostiku i rehabilitaciju, kao i edukaciju i senzibilizaciju javnosti na specifične potrebe djece s razvojnim i socijalnim rizicima.