Od 3. do 9. rujna 2017. trajao je ovogodišnji, deveti po redu, Rotaryjev terapijski kamp u Ankaranu. Prije devet godina ova je topla i humana priča nastala na temelju ideje dvaju entuzijasta i humanitaraca, Veselka Oja iz RC-a Kopar i Ferruccija Diva iz RC-a Muggia, uz potporu drugih Rotary klubova iz Italije, Slovenije, Austrije i Velike Britanije.
Rotary klub Rijeka Sv. Vid već treću godinu sudjeluje u radu Rotaryjeva terapijskog kampa u Ankaranu financirajući jednotjedni boravak djece s posebnim potrebama s riječkog područja s po jednim pratiteljem, a ove su se godine članovi kluba uključili i kroz volonterski rad sa štićenicima kampa. Pri tome posebno treba istaknuti prijatelja Damira Sušnja koji je aktivno sudjelovao u radu s djecom sve dane trajanja kampa i svojom plemenitošću, nesebičnim zalaganjem, pozitivnim pristupom i vedrinom osvojio srca svih prisutnih.
Za Martinu, Luku, Marka i Gorana, štićenike RC-a Rijeka Sv. Vid, to je bio tjedan druženja, raznih terapija i radionica, izleta i koncerata, a prije svega novih prijateljstava, veselja i pozitivnih emocija.
Tijekom tog tjedna djeca su svakodnevno pohađala nekoliko radionica: glazbenu, likovnu, vježbanje u bazenu i terapiju sa psima. Terapija koju treba posebno istaknuti i na koju sva djeca, bez obzira na njihove dijagnoze, najbolje reagiraju je muzikoterapija.
Prema riječima magistra Pina Poclena iz Italije, glazbenog terapeuta s dugogodišnjim iskustvom koji je u ovom kampu od samih početaka, muzikoterapija je iznimno korisna za svu djecu. Idealno bi bilo raditi individualno, no to, nažalost, nije moguće s obzirom na broj djece u kampu. Važno je istaknuti kako nije važan instrument, već gesta. Bit svega jest sloboda. Djeca dobivaju mogućnost da se slobodno izražavaju kroz glazbu, odnosno zvuk, ritam i određeni instrument. Čak je i tišina vrsta izraza u ovom slučaju. Rad u radionici koncipira se ovisno o njihovu raspoloženju toga dana i na taj im je način omogućeno da budu svoji.
Osim o djeci, u kampu se vodi računa i o roditeljima kojima također treba pružiti pažnju i podršku. Za njih su organizirane posebne radionice u kojima im terapeutkinja pomaže kod svladavanja pojedinih prepreka, s obzirom na to da nije jednostavno biti roditelj djeteta s posebnim potrebama.
Tijekom boravka za djecu i njihove pratitelje, kao i prijašnjih godina, organiziran je izlet brodom do Izole, uz obilazak Arheološkog parka San Simon s Villom Maritima čiji ostaci datiraju iz razdoblja između 25. i 10. godine pr. Kr.
Nakon pomno vođenog razgledavanja ovog prelijepog arheološkog nalazišta, djeca su uživala u radionici u kojoj su naučila kako napraviti mozaik, ali i u obilasku prostorija arheološkog parka koje su im nudile mogućnost da nauče izgraditi luk, realizirati fresku ili, primjerice, posložiti amfore na brodu.
Boravak u kampu uz sve aktivnosti prođe prebrzo, a rastanci su uvijek jako emotivni, kako za sudionike tako i za terapeute i volontere.
Za članove RC-a Rijeka Sv. Vid već počinje planiranje sljedećeg kampa, s još više sudionika, prikupljenih sredstava i volontera.
Članovi kluba zahvaljuju DG-u Dubravku Kušeti na inicijativi, a svim rotarijancima na prilozima prikupljenima na Sjednici predsjedništva u Rijeci i PETS-u na Plitvicama, čime je financiran boravak jednog djeteta s pratiteljem u ovogodišnjem kampu.
Svi klubovi iz Distrikta pozvani su da se priključe ovom vrijednom i jedinstvenom projektu kao ravnopravni partneri jer u svim sredinama postoje djeca s posebnim potrebama, slabijega materijalnog stanja, kojima je ovo jedinstvena prilika za boravak na moru, a za njihove roditelje ili skrbnike barem trenutačni odmak od svakodnevne i neprekidne pažnje i skrbi koje su ovoj djeci potrebne.
Tina Smilović Peruza
RC Rijeka Sv. Vid.